Vaniköy Camii

Uzun bir aradan sonra tekrardan merhabalar. Bazı mazeretlerden dolayı bir süredir yeni yazı yayınlayamamıştık. Esma ile yaşadığımız nişan telaşı da bu mazeretlerin başında geliyor. Lakin şimdi, mübarek Ramazan öncesi, zincirlerimizi kırıp tekrardan Bismillah demeye ve camileri sizler için dolaşmaya karar verdik. Bugünkü yazımız da sizlerden gelen istekler doğrultusunda Vaniköy Camii ile ilgili, iyi okumalar.

Vaniköy Camii gezisini Esma, ben, benim babam, Esma’nın babası, ve Esma’nın kardeşi aynı zamanda sıkı takipçimiz olan R. Asım YILDIZ ile beraber gerçekleştirdik. Yazısını yazmamız bugüne nasip oldu, lakin geziyi şubat ayında gerçekleştirmiştik. Havalar soğuktu. Bu da evden abdest alıp çıkmayı unutan ben için üzücü bir gerçekti.

Vaniköy Camii Ekibi
Vaniköy Camii gezimizde bize eşlik edenler, Asım ve Mecnun Yıldız

Vani Mehmet Efendi’nin İstanbul boğazının hemen kıyısında bulunan arazisini Padişah IV.Mehmet’e vermesinin ardından yapılan Vaniköy Camii, 17.yy’ın ikinci yarısında hizmete girmiş. Osmanlı mimarisi ile inşa edilen ahşap yapılı caminin 1 adet betonarme minaresi bulunmaktadır.

Üsküdar’ın Kandilli ilçesine bağlı olan bu şirin cami, deniz kenarında ve ağaçların altında çok güzel bir atmosfere sahip olmasına rağmen, maalesef çok yalnız kalmış durumda. Bir hafta sonu öğle namazı için gittiğimiz camide, imam dışında tek cemaat olmamız bizi bir hayli üzdü. Müezzinliği de babamın yaptığını düşünürsek, eğer biz gelmeseydik imam namazı tek başına kılıp evine gidecekti muhtemelen.

Ezana 1 dk kala, cemaatsiz Vaniköy Camii
Ezana 1 dk kala, cemaatsiz Vaniköy Camii

Namazdan sonra durumu imama sorduğumuzda, o da aynı hüzünle karşılık verdi bize. Son 3 senedir bizim gibi dışarıdan gelenleri saymazsak, hiç sabit bir cemaati olmamış Vaniköy Camii’nin. En son 3 sene önce bir kaç kişi varmış cemaat olarak, ama onlardan biri memleketine gidip, diğeri de vefat edince buralar ıssız kalmış. Belki yine cuma vakitleri cemaat oluyordur, ancak diğer zamanlarda maalesef hem imamın hem de bu tarihi caminin boynu bükük kalıyor.

Vaniköy Camii kedileri ve Ahmet Dolmacı
Vaniköy Camii kedileri ve Ahmet Dolmacı

Vaniköy Cami’nin atmosferi oldukça güzel. İstanbul boğazının hemen kenarında, ağaçların altında, kuşlar ve kedilerle beraber vakit geçirebileceğiniz güzel bir ortam. Sahil kenarı olduğu için park yeri bulmak biraz zor olabilir, ancak genelde çok kalabalık olmadığı için caminin hemen kenarındaki sokağa rahatlıkla park edebilirsiniz.

Vaniköy4

Farklı bir tat arayışında olanlar için güzel bir hafta sonu planı olmaya aday Vaniköy Camii. Şimdilik sözü burada noktalıyor ve bu yalnız camiyi tüm okurlarımızın en azından bir kere ziyaret etmesini tavsiye ediyorum. Herkese hayırlı ve bereketli Ramazan’lar dileyerek sözü Esma’ya bırakıyorum;

Uzun bir aradan sonra merhabalar,

Hem gezmeyi hem yazmayı özlediğimiz bir zamanda tekrardan karşınızdayız. Bizim başlattığımız ama sizlerle devam eden bir girişim bu. Çok güzel geri bildirimler alıyoruz; bu da enerjimizi, motivasyonumuzu iyice artırıyor. Yeni insanlarla tanışıp beraber cami gezme fikri de bizi bir o kadar heyecanlandırıyor. Umarız bu güzellikler katlanarak artar.

4 ay önceki durağımız Vaniköy Camii’ni tanıtacağız bugün. Vaniköy Camii kadınlar bölümü camiye girince düz ilerleyip çıktığımız üst katta bulunuyor. Küçük olan Vaniköy Camii’nin kadınlar bölümü de bir o kadar küçük ve perdelerle çevrilmiş durumda. Boğazdan gelen soğuk havadan korunmak için ufak bir sobası da bulunan bu bölüm, maalesef oldukça bakımsız görünüyordu. 

Bu kadar güzel bir yerde bulunan bu kadar şirin bir cami nasıl böyle ıssız bırakılmış diye üzülmeden edemedik bu ziyaretimizde. Bir yandan da bizim için bir fırsattı bu aslında. Bu blogun en kıymetli görevi, bu durumu takipçilerimize duyurmak ve nasip olursa camiyi cemaatle biraz da olsa şenlendirmek. Bundan sonrası sizde, gidince bize de bir fotoğraf göndermeyi unutmayın. 🙂 Hayırlı Ramazanlar!


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/camigezgini.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405